05.02.2023, čas: 17:57 Průvodce Českem - InfoČesko.cz | Beskydy.cz | inPhoto počasí
Jeseníky
Hledej >>
Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích


Přihlášení
Login
Heslo


Spolupráce


Jeseníky

Náhodný tip

Počasí
Předpověď počasí

www.infojeseniky.cz - Turistika - Hrubý a Nízký Jeseník - Turistické stezky - Z RAMZOVÉ DO ČERVENOHORSKÉHO SEDLA

Z RAMZOVÉ DO ČERVENOHORSKÉHO SEDLA

Průběh trasy : Ramzová – Šerák - trojmezí - Vřesová studánka - Červenohorské sedlo
Náročnost : celá cesta není nijak zvláště náročná, pouze výstup v první třetině trasy je namáhavější, tuto část trasy lze nahradit sedačkovou lanovkou z Ramzové až na Šerák., nejnižší bod 760 m, nejvyšší 1423 m n.m
Nástup : Ramzová u železniční zastávky
Délka : 14,3 km, lze absolvovat asi za tři až tři a půl hodiny
Mapa : turistická mapa (1:50 000) Klubu českých turistů - Hrubý Jeseník č. 55.

Popis :
Tato turistická trasa nás provede severní částí hlavního hřebene Hrubého Jeseníku z Ramzovského sedla až do sedla Červenohorského. Je také naučnou stezkou Správy CHKO Jeseníky, kde informační tabule poskytují informace o fauně, Flóře dalších zajímavostech dotčeného území. Celá trasa poskytuje překrásné výhledy nejen na samotné okolní vrcholy Hrubého Jeseníku, ale také částečně na pohoří Králického Sněžníku, Rychlebských hor a Zlatohorské vrchoviny. Nejvýznamnějším výhledovým místem je vrchol Keprník ( 1423m n.m.).

Z Ramzové po červeně značené turistické trase, kolem železniční stanice. Dojdeme k turistickému rozcestníku „Ramzová – dolní stanice lanovky“ (782 m n.m.). Odsud můžeme se nechat vyvézt lanovkou nebo pokračovat lesní cestou zvanou U Dobré vody. Přejdeme sjezdovku pod sedačkovou lanovkou a po 0,3 km míjíme kamenný přístřešek zvaný Dobrá Voda (910 m n.m.), který zastřešuje stejnojmenný pramen. Další je křižovatka lesních cest - rozcestník „Nad Dobrou vodou“ (975 m n.m.). Pohodlně dojdeme až k prostřední stanici sedačkové lanovky k místu zvaném Černava (1065 m n.m.). Před námi se otevře velmi zajímavý pohled na Mračnou horu (1253 m n.m.). Informační cedule Správy CHKO Jeseníky o Národní přírodní rezervaci Šerák – Keprník.

Pochvíli se naskytne pohled do horní části údolí Branné, cesta stoupá lesem. Později vstupujeme na území Národní přírodní rezervace Šerák – Keprník. Po chvíli chůze od hranice NPR se přímo u stezky nachází výhledové místo se zábradlím zvané Koňská vyhlídka - výhled do údolí, nad nímž se tyčí nejvyšší hora Keprnické hornatiny – Keprník.

Od vyhlídky dále pokračujeme po kamenité cestě. Postupně se dostáváme k horní hranici lesa. Procházíme po jižním úbočí hory Šerák (1351 m n.m.). Dorazíme k rozcestníku „Šerák – rozcestí“ (1319 m n.m.). Odsud se můžeme vydat k blízké turistické chatě Jiřího, kde se můžeme občerstvit, popřípadě pokračovat po dalších turistických trasách do obce Lipová – lázně.

My však vykročíme dále po červené značce jižním směrem a po 0,5 km klesání se dostaneme k rozcestníku „Pod Keprníkem“ (1282 m n.m.). Zde se od nás odpojuje modře značená turistická trasa, kterou bychom se dostali do Filipovic. Stoupáme stále po červené a po 1,0 km vystoupíme nad horní hranici lesa. U stezky je krátká odbočka přímo na vrchol Keprník (1423 m n.m.). Je to nejvyšší hora stejnojmenné hornatiny a čtvrtá nejvyšší v Hrubém Jeseníku. Je to místo s perfektním kruhovým rozhledem – někdy bývá označováno jako druhé nejlepší výhledové místo v Jeseníkách (hned po Pradědu) a pro usnadnění orientace ve vrcholech je zde umístěn kamenný směrník. Po prohlédnutí panoramatu nejvyšších hor Moravy a Slezska sestupujeme po kamenité stezce až k místu „Trojmezí“ (1316 m n.m.). Zde se nachází odbočka na žlutě značenou turistickou trasu, která by nás po 1,5 km zavedla na druhou nejvyšší horu Keprnické hornatiny zvanou Vozka (1377 m n.m.). Na vrcholu této hory stojí 7 m vysoká skála ze staurolitického svoru.

My z Trojmezí pokračujeme stále po červeně značené stezce. Cestou procházíme také kolem vrchovištního rašeliniště. Po 1,5 km klesání dorazíme do místa Sedlo pod Vřesovou studánkou (1205 m n.m.). Odsud se můžeme vydat po zelené značce směrem na Vozku, po žluté údolím Hučivé Desné do Koutů nad Desnou nebo opět po žluté jihovýchodním směrem na blízkou Červenou horu (1333 m n.m.). Červené stezka pokračuje úzkou pěšinou a postupně se před námi otvírá úchvatný pohled do údolí Hučivé Desné. Dojdeme k rozc. „Vřesová Studánka" (1290 m n.m.).

Z tohoto velmi zajímavého místa s překrásnými výhledy pokračujeme po lesní asfaltové cestě pralesovitými smrčinami asi 4,5 km na Červenohorské sedlo (1013 m n.m.). Těsně před sestupem do samotného sedla se nalevo od cesty nachází menší lom. O tomto lomu blíže pojednává informační tabule naučné stezky.

V samotném Červenohorském sedle se nachází komplex horských hotelů a chat a také poměrně rozsáhlý lyžařský areál. Zde naše putování končí.

Zajímavosti :
Národní přírodní rezervace Šerák - Keprník
Koňská vyhlídka
Vřesová Studánka

Občerstvení na trase :
Ramzová - Pod lanovkou
chata Jiřího (pokud sejdem z cesty na rozcestí Šerák)
v Červenohorském sedle


Datum poslední aktualizace článku: 21.07.2005